Návrat k štíhlej vláde

Pred voľbami v roku 2002 sme v Inštitúte SGI pripravili publikáciu Úspešná a úsporná vláda: možnosti a odporúčania pre budúci kabinet (zostavili sme ju s Mirom Beblavým a širšou skupinou autorov, prispievateľov a oponentov). Snažili sme sa zasadiť o to, aby sa vláda sfunkčnila a zracionalizovala. Riešili sme, koľko má byť ministerstiev, ktoré iné ústredné orgány možno zlúčiť, ako rozdeliť pozície štátnych tajomníkov a ďalšie súvisiace otázky.

Keďže sa téme redukcie vládneho kabinetu stala opäť aktuálnou, niektorí novinári našu 10 rokov starú knižku oprášili.

V Pravde 27.3.2012 vyšiel na túto tému článok Na rušenie úradov je najvhodnejší čas (uvádzam krátky výňatok s mojimi vyjadreniami):

“Pokiaľ by sa našiel priestor na spájanie úradov tak, že by ako celok fungovali efektívnejšie a podávali by lepší výkon, to by bolo želateľné. Stále navyše platí, že sme malá krajina a obsadiť pozície na toľkom množstve úradov kompetentnými a neskorumpovanými ľuďmi s integritou, prípadne aj s jazykovými znalosťami nie je ľahké,” hovorí Andrej Salner z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť. Ako dodal, budúcemu kabinetu to môže navyše v budúcnosti pomôcť “ospravedlniť” ostatné očakávané tvrdé opatrenia. “Smeru by sa ľahšie komunikovali iné bolestivé úsporné opatrenia, keby ľudia videli, že vláda hľadala priestor na úspory aj u seba,” myslí si Salner.

Add a Facebook Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *