Tri chutné podvodíky na slovenský spôsob

Dva obľúbené ťahy čašníkov v kaviarni a jedna čerstvá príhoda z predajne elektroinštačného materiálu. Škoda ide väčšinou nie priamo na účet klienta ale na účet majiteľa podniku.

1. 1 káva, 1 minerálka

O tomto milom triku mi už pred rokmi porozprával kamarát, ktorý prevádzkoval kaviareň a reštauráciu.

Čašníci si ráno natlačili účty na najbežnejšie objednávky typu káva, minerálka alebo 2 kávy a podobne.

Cez deň ich točili a nosili klientom s danými objednávkami, pričom si ich opäť ponechali, ak si klient účtenku nevzal. Majiteľ asi na chýbajúcich pár desiatok gramov kávy nemá ako prísť.

Pozrite si pri odchode na účte (ak ste ho dostali) čas. Škodný je nielen majiteľ ale aj štát – DPH z útraty, ktorú zaplatíte a mala by ísť “na školy a nemocnice” ostáva ako nezdanený príjem vo vrecku čašníčky či čašníka.

2. Len tú kolu som zabudol

Tento trik býval veľmi rozšírený už v dobách socializmu ale stále sa s ním dá stretnúť.

Posledný objednaný nápoj dopísaný perom alebo na samostatnej účtenke, či prípadne “omylom” účtovaná fanta namiesto koly. Celková suma však sedí.

Čašník asi chýbajúce nápoje dokúpi v samoške a ponechá si maržu. O dani z pridanej hodnoty a príjmu, k ktorú príde Slovensko platí to, čo vyššie.

3. Zľava, ktorá sa nedá odmietnúť

Kupoval som vypínače a zásuvky, také množstvo zodpovedajúce menšiemu bytu, spolu za nejakých 120 eur.

Pokladník v súkromnej predajni (sieť, hoc nie jedna z najznámejších) sa ma opýtal, či to pôjde na firmu, teda či som u nich zaregistrovaný. Keď zistil, že nie, urobil mi zvláštne znejúcu ponuku: dá mi zľavu a na účet mi dopíše nejakú položku tovaru, ktorú nekupujem ale tak, aby som celkovo ušetril. Vysvetlil, že ide o jednu z položiek, ktoré im z predajne ukradli alebo z iného dôvodu chýbajú.

Než som pochopil, čo sa deje, účet som mal vystavený – bol asi na 105 euro, pričom obsahoval aj nejaký predmet za asi 15 euro, ktorý som nekupoval. Na účte boli pri jednotlivých tovaroch zľavnené ceny (asi o 30%)

Viem si len domýšľať celú schému, ktorej som sa nechtiac stal súčasťou. Predávači skrývajú straty (alebo krádeže, či nedajbože krádeže zvnútra?) na neodôvodnene zľavnené účty nevystopovateľných zákazníkov. Firma prišla o tovar a dokonca aj o peniaze (minimálne vo výške poskytnutej zľavy).

Zažili ste niektorú z uvedených situácií? Mimochodom, slovenčina má na toto dve veľmi vhodné slová, jedno ľahko vulgárne a druhé ešte vulgárnejšie. Na blog sa mi nehodia – preto ten podvodík v titulku.

Add a Facebook Comment

One thought on “Tri chutné podvodíky na slovenský spôsob

  1. Heh no pekne, mne zas stavalo dost casto na benzinke, a to konkretne natankoval som povedzme za 60 eur , dal som presne 60 eur ale na blocku bolo ze platene 100 a vydane 40 … kua a robili to bez hanby viacero krat, zas na druhej strane uz tam nepracuju.. ale parkrat som mal sto chuti povedat ze vydaj mi teda tu sumu co je na blocku.. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *