Predajme Kamenné námestie!

Predať Kamenné námestie spoločnosti Lordship a britskému Tescu? Aký výborný nápad. V našich podmienkach to chce primátora s podporou socialistov, než sa takýto chabo využívaný majetok podarí sprivatizovať niekomu, kto ho využije lepšie.

Veď predsa:
Prior kameň na Kamennom námestí od Nate Robert na Flickr pod licenciou Creative Commons

  • Kamenné námestie vyzerá hrozne.
  • V meste nie je kde zaparkovať.
  • Zrúdne búdy bez akejkoľvek koncepcie, zdevastovaná architektúra, špina, nekultúrnosť, neudržiavaná zeleň, vizuálny smog.
  • Tesco a Kyjev síce majú v našich pomeroch zjavne istú hodnotu: sú odvážne a rozoznané aj medzinárodne (ostmoderne či DOCOMOMO), ale pre veľa ľudí príliš symbolizujú éru, keď vznikli.

A práve o to sa zjavne Lordship s Tescom snažia: skultivovať priestor, postaviť tak chýbajúce kancelárie, byty, hotely a parkovacie miesta. K tomu bezpočet promenád (teda aspoň podľa pôvodného plánu – spolu s multikinom, vyhliadkou, amfiteátrom a inými vychytávkami).

V roku 2006 Lordship ohlasoval, že bude v roku 2007 búrať a verejnosti chcel Centre Plaza odovzdať na Vianoce 2009. Tak sa náhlili, že stihli zverejniť dokopy asi jednu vizualizáciu, že čo to presne mienia ******* do absolutneho centra mesta. Ostávalo preto len na internetoch, aby sa dohadovali, či dva avizované nové hotely neďaleko multikina budú mať 40 alebo len 20 poschodí.

Len rok a pol dozadu majiteľ nedôstojne rozpredával pôvodné zariadenie Kyjeva na Bazoši.

V máji 2013 boli rokovania o megaredevelopmente v centre, “čo je pomerne citlivá zóna,” podľa manažéra z Lordship “tesne pred finále” a to bez toho, aby niekto z obyvateľov okolia a predpokladám, že aj poslancov (?), videl celý projekt.

Zrazu sa v októbri dozvieme, že mesto pozemky predá – a to rovno tento štvrtok, 24.10. Chválabohu, tentokrát má plán a preto sa nemusíme báť, že to dopadne ako Hlavná stanica, Autobusová stanica, PKO (všetky čarovné aspekty tohto “predaja” rozobral pred pár dňami Adam Znášik…).

Čo sa dá dnes robiť (okrem toho, že podpíšete otvorený list Primátorovi Milanovi Ftáčnikovi a poslancom)? 

Bratislavčania:

Nájdite svojho poslanca alebo poslankyňu na zozname (tu a tu). Poznáte niekoho z nich osobne? Ak nie, nevadí. Napíšte si vlastnými slovami krátky mail (pokojne sa inšpirujte spomínaným listom) a pošlite ho zopár poslancom. Upravte oslovenie, aby bolo zjavné, že píšete priamo im. Alebo, ak máte veľký paušál a guráž, pokojne si ich obvolajte (na nalinkovanom mestskom webe sú aj ich mobilné čísla). “Dobrý deň prajem, pani XY, volám sa ZZ a mám na vás kontakt od mestského úradu. Chcel som sa vás opýtať na váš postoj k predaju Kamenného námestia…”

Podobný mail pošlite primátorovi, viceprimátorom, vedúcemu úradu. Ak máte čas navyše, pošlite to aj predsedom strán zastúpených v mestskom parlamente, vedúcim klubov, lokálnym lídrom.

Vo štvrtok 24.10.2013 sledujte, ak máte čas, sledujte vysielanie z Mestského zastupiteľstva.

Cezpoľní:

1. Napíšte predstaviteľom mesta z pozície návštevníka. ruské zpravodajství Upozornite na (väčšinou odborníkov proklamovanú) architektonickú hodnotu komplexu.

2. Napíšte mail slovenskému Tesco a upozornite, že by ste ako občan (a možno aj ako kupujúci v Tescu) radi poznali ich zámery ešte predtým, než odkúpia od mesta pozemky.

Anglickyhovoriaci:

1. Napíšte do UK vedeniu Tesco investor.relations@uk.tesco.com (cc: aj na ich PR oddelenie press.office@uk.tesco.com), že Tesco sa v Bratislave za neveľmi transparentných podmienok chystá zúčastniť kúpy hlavného verejného námestia a že by ste očakávali, že ich konanie bude predstavovať vysoký štandard ‘good corporate citizenship’, alebo im to napíšte na Twitteri @TescoMedia.

Toto je náš verejný priestor. Je normálne chcieť vedieť, keďže ho ešte stále vlastníme, že čo tam chcú investori postaviť a k čomu sa smerom k verejnosti zaväzujú. 

Takže som za najrýchleši možný predaj Kamenného námestia všetkými desiatimi:

  • po verejnej diskusii,
  • predstavení konkrétnych plánov,
  • zvážení rozumných alternatív (vstup mesta do projektu, prenájom námestia, súťaž…),

aby sme v úplnom centre mesta neskončili na ďalších 50 rokov so zlým urbanizmom a bezcennou, zlou architektúrou.

Add a Facebook Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *