Ceny SEO – od čoho sa odvíjajú?

Priatelia, ktorí vedia o mojom pôsobení v online marketingovej agentúre Pizza SEO, sa na mňa niekedy obracajú s prosbou o radu s optimalizáciou pre vyhľadávače.

Často im ale nedokážem pomôcť preto, že práce na optimalizácii webu si dnes vyžaduje niekoľko špecializácií. Ja sa vo svojej práci venujem najmä stratégii, teda viem povedať, čo asi treba v SEO (a širšie v digitálnom marketingu) robiť ale sám neviem z toho urobiť skoro nič.

SEO pre web, ktorý je v konkurenčnom segmente, si vyžaduje odborníka na technické SEO, obsah (človek, ktorý môže ale nie vždy je totožný s linkbuilderom, ktorý robí tzv. outreach), kód (programovanie webov).

Práve preto som skeptický, keď niekde vidím “cenník SEO” – naznačuje, že zostavovateľ cenníka k SEO pristupuje ako k nejakej štandardizovanej činnosti. To obstojí v nekonkurenčných segmentoch ale keď závisí na výsledkoch veľa peňazí, úspech voči konkurencii si vyžaduje pôvodnú stratégiu, experimentáciu, intenzívne sledovanie konkurencie a reagovanie na využité postupy, jednoducho niečo, čo sa nedá len tak zhrnúť v cenníku.

Pokúsil som sa preto v článku na Pizza SEO blogu o tom, ako sa určuje cena SEO vysvetliť, akú expertízu a koľko času si úspešná optimalizácia pre vyhľadávače vyžaduje.

Článok je písaný pre laické publikum, preto naň upozorňujem aj tu, na súkromnom blogu. Budem sa tešiť prípadnej spätnej väzbe!

Add a Facebook Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *